Telefony – od dawna nie tylko do rozmów

Telefony – od dawna nie tylko do rozmów

Kiedy na rynku zaczęły się masowo pojawiać telefony komórkowe, pojawiła się konieczność odpowiedzenia na potrzeby konsumentów. Ci bowiem stawiali wobec telefonów coraz wyższe oczekiwania, jednocześnie producenci zaczęli odwoływać się do innowacji. Początkowo głównym zadaniem każdej popularnej „komórki” było wykonywanie rozmów i oczywiście pisanie SMS-ów. To ostatnie odgrywa ogromną rolę także dziś. Nie można bowiem zaprzeczyć temu, że ludzie uwielbiają je pisać – stanowią prostą i tanią formę komunikacji tekstowej. Z czasem pojawiła się fantastyczna możliwość wysyłania znajomym i rodzinie wiadomości z załącznikami multimedialnymi (mowa o MMS-ach), co z kolei miało ścisły związek z instalowaniem w telefonach aparatów fotograficznych. Możliwość robienia zdjęć za pomocą telefonu dość szybko stało się atrakcyjne, a modele z taką funkcją z miejsca zamieniały się w sprzedażowe hity. Ekspansja fotograficzna była kamyczkiem, który ruszył lawinę.

Szybko okazało się, że telefon komórkowy jest znakomitym odtwarzaczem audio. Trzeba tylko słuchawek, aby do uszu popłynęła ulubiona muzyka. Z czasem jednakże okazało się, że to nadal za mało. Raczkujący latami mobilny internet wreszcie znalazł przełożenie na odpowiedni kształt telefonów. Smartfony stały się faktem, choć osiągi pierwszych urządzeń tego rodzaju są nieporównywalne z tym, co oferuje klientom współczesny rynek. Jedno urządzenie – wiele funkcji Aktualnie za pomocą smartfonów wciąż przede wszystkim rozmawiamy, jak również wysyłamy SMS-y. Poza tym piszemy także maile, jesteśmy w stanie edytować dokumenty tekstowe, pliki graficzne, montować filmy, wykonywać całkiem zaawansowaną obróbkę dźwięku. Potencjał jest naprawdę ogromny.

Pojawia się też pytanie, do jakiego stopnia nowoczesny smartfon z bardzo dobrymi podzespołami stanowi jeszcze telefon, a do jakiego stopnia jest przenośnym komputerem o potężnych możliwościach. Takie pytania stają się z biegiem lat coraz bardziej zasadne. Na pewno fakt, że coraz więcej osób ma możliwość korzystania ze smartfonów jest pozytywny. Zwiększa się też dostępność do usług mobilnego internetu wysokich prędkości. Potencjał tkwiący w rozwiązaniach LTE jest naprawdę ogromny i warto robić z tego użytek. Poza tym większość takich telefonów z szybkim internetem da się wykorzystać jako punkty dostępowe. To oznacza, że szybkie łącze staje się osiągalne w dowolnym miejscu. Trzeba jedynie mieć pod ręką smartfona z aktywną funkcję WiFi hotspot.

Aktualnie jest ona dostępna nawet w tańszych modelach.